ZEYTİNCİLİK

Zeytinlik Tesis Edilmesi

Tesis kurulacak yerin, iklim şartları ve toprak özellikleri yönünden zeytin yetiştiriciliğine uygun olması gerekir. Bu nedenle, yıl içindeki sıcaklığın –(eksi) 7 °C’nin altına düşmediği ve 40 °C‘nin üstüne çıkmadığı yerler yeni tesis için tercih edilmelidir. Ayrıca, tesis yeri yeterli bir kök gelişimi için en az 1 m. derinlikte toprağa sahip olması uygun olacaktır. Yeterli toprağın bulunmadığı yerlerde kök gelişimini ve beslenmeyi destekleyici ilave tedbirlerin gerekeceği unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra, tesisin kurulacağı toprağın diğer özelliklerinin de zeytin yetiştiriciliğine uygun olması gerekir. Eğer uygun değilse tesiste yetiştirilecek ağaçların gelişmesi ve verimliliği olumsuz etkilenir. Bu nedenle, tesis kurulacak arazideki 3 derinlik seviyesinden (0-30 cm, 30-60 cm. ve 60-90 cm) toprak örneği alınarak analiz ettirilir. Bu yapılan toprak analizi ile fidan dikimi gübrelemesi (temel gübreleme) için gerekli gübre çeşidi ve miktarı da tespit edilebilir.

Zeytinlik Tesis Edilmesi konusunun detayları ve pdf doküman için tıklayınız

ZEYTİNYAĞI TV

ZEYTİNYAĞI TV

Dünden yarına zeytincilik öykümüz, film şeridi gibi gözünüzün önünde. Video arşivimizden birbirinden özel anılarımıza, reklam filmlerimize ve önemli çalışmalarımıza ulaşabilirsiniz.

Zeytinyağı TV izlemek için tıklayınız.

İPUÇLARI

Mutfakta Lezzet Sırları...

“Nasıl saklamalı?”, “Hangi faktörlere dikkat ederek almalı?” Tariş uzmanlarından zeytinyağı tutkunlarına özel ipuçları…

İpuçlarını görmek için tıklayınız.

ZEYTİNYAĞI VE SAĞLIK

Zeytinyağı ve Sağlık

Antik çağlardan bu yana sağlık ve güzelliğin en doğal iksiri olan zeytinyağı, günümüzde sağlık bilincinin artmasıyla beraber hak ettiği değeri de bulmaya başladı. Faydalar sınırsız olsa da işte onlardan bazıları…

Detaylar